(FOTO)RELACJA Z POWIETRZNEJ DEFILADY NIEPODLEGŁOŚCI

15 sierpnia jest dniem Święta Wojska Polskiego, obchodzonego w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r. Z tej okazji, w trakcie trwania w 98 rocznicę, odbyła się Wielka Defilada Niepodległości w Warszawie – podzielona na część naziemną i powietrzną.

Defilada naziemna przemaszerowała Wisłostradą z ponad tysiącami żołnierzy i przejechała z około 200 pojazdami wojskowymi.

Defilada powietrzna, utworzona z około 100 samolotów transportowych, śmigłowców i myśliwców, przeleciała wzdłuż Wisły, ku uciesze obserwujących masowo turystów i mieszkańców stolicy. Uroczystości rozpoczął przelot 6 samolotów zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry z Radomia, pozostawiając za sobą smugi w biało-czerwonych barwach. W ten czas na ulicach miasta zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

Biało-Czerwone Iskry

Następny przelot tworzyła kombinacja śmigłowców, które nadleciały z Warszawy i Mińska Mazowieckiego: dwa ugrupowania Mi-2 lecące czwórkami w tzw. rombie, dwa ugrupowania W-3 Sokół, lotnictwo marynarki wojennej SH-2G oraz Mi-8, dwie dwójki Mi-8 oraz W-3 Sokół, a na koniec pokazu śmigłowców dwie czwórki złożone z Mi-17 i Mi-8 oraz dwie trójki Mi-24.

Mi-2
W-3 Sokół
W-3 Sokół
Mi-8
Mi-24

W następnej kolejności zobaczyliśmy pięć Orlików, cztery Bryzy, trzy An-28, pięć Cas oraz dwa Herculesy (w tym jeden amerykański).

PZL-130 Orlik
PZL M28 Bryza
Casy
C-130 Hercules

Pierwszy raz na defiladzie mogliśmy podziwiać rządowego Gulfstreama 550 oraz Boeinga 737 w eskorcie F16!, jak rownież samoloty szkoleniowe M-346 Master. Tuż za nimi w pięknym szyku pojawiły się samoloty myśliwskie F16 z Krzesin!

Gulfstream 550 (0002)
Boeing 737 „Piłsudski” (0110)
F16 Polish Air Force

Na koniec pozostawiono same atrakcje. W asyście myśliwca F16 na niebie pojawiła się amerykańska latająca cysterna Boeing KC-135 Stratotanker. A niemałą niespodzianką na zakończenie defilady był przelot czterech amerykańskich F22 na czele z F16!

Boeing KC-135 Stratotanker
F22 Sił powietrznych Stanów Zjednoczonych

Fot. Anna Grochal

Zdjęcia wykonano z Tarasu Widokowego na Stare Miasto.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s