NOWY DASH OD BOMBARDIERA!

Firma Bombardier ogłosiła że podpisała umowę z SpiceJet na zakup 50 nowych samolotów Bombardier Dash 8 Q400; tym samym jest to największe pojedyncze zamówienie w historii programu Q400. Umowa obejmuje dokładnie zakup 25 samolotów Q400 z prawem do zakupu kolejnych 25 z fotelami zabudowanymi w odległości 28 cali między rzędami.

Niespodzianką i zaskoczeniem w tym wszystkim jest to, że SpiceJet stanie się pierwszą linią lotniczą na świecie posiadającą we flocie najnowsze Bombardiery 8 Q400… a w czym one się różnią? Otóż w porównaniu do klasycznych Q400 mających 78 miejsc te posiadają ich aż 90! To za sprawą cofnięcia tylnej wzmocnionej wręgi i zastąpienia bocznych drzwi bagażowych na prawej burcie drzwiami pasażerskimi, te natomiast drzwi bagażowe zostaną przeniesione na lewą burtę. (Ministerstwo Transportu Kandy wydało już certyfikat dla nowej wersji Q400)

SpiceJet eksploatują obecnie 23 samoloty Dash 8 Q400 w konfiguracji przystosowanej do przewozu 78 osób. Pierwsze nowe, powiększone Q400 mają trafić do floty jeszcze w tym roku.

„Jesteśmy dumni, że możemy umocnić tę umowę ze SpiceJet, ponieważ jest to kolejna demonstracja unikalnej wszechstronności Q400. To powtórzenie zamówienia nie tylko zwiększy flotę samolotów Q400 na szybko rozwijającym się rynku regionalnym w Indiach oraz w regionie Azji i Pacyfiku, ale także uruchomi model dla 90 pasażerów” – powiedział Fred Cromer, prezes Bombardier Commercial Aircraft – „To zamówienie potwierdza rosnące potrzeby linii lotniczych na trasach regionalnych o dużym popycie pasażerów i pokazuje zwiększony potencjał rentowności, jaki ta wyjątkowa konfiguracja turbośmigłowa ma do zaoferowania”

„Z przyjemnością potwierdzam ostatnie zamówienie SpiceJet na 50 samolotów Bombardier Q400, które zostały złożone na Paris Air Show. Jestem przekonany, że to nowe zamówienie pomoże nam jeszcze bardziej zwiększyć łączność z mniejszymi miastami i pomóc zrealizować wizję premiera Narendry Modi, aby umożliwić każdemu latanie ” – powiedział Ajay Singh, prezes i dyrektor zarządzający SpiceJet.

„Wraz ze wzrostem liczby pasażerów przypadających na lot na runku samolotów turbośmigłowych, z przyjemnością oferujemy naszemu klientowi konfigurację o zwiększonej pojemności i 15% niższym koszcie pasażerokilometra w porównaniu do standardowej wersji Q400, co zaowocuje zwiększeniem rentowności przewozów lotniczych. Ten przełomowy certyfikat ponownie pokazuje wyjątkową wszechstronność Q400 i nasze stałe zaangażowanie w ewolucję samolotu” – powiedział szef programu Q Series Todd Young.

90-miejscowa konfiguracja Q400 to ostatni krok w udoskonalaniu Bombardiera 8 Q400. Inne planowane udoskonalenia to zwiększenie masy ładunku użytecznego o 907 kg oraz wydłużenie okresów pomiędzy przeglądami typu A i C z 600/6000 do odpowiednio 800 i 8000 godzin lotu.

fot. Bombardier

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s